Genetic and Metabolic Diseases Research and Implementation Centre

Genetic and Metabolic Diseases Research and Implementation Centre

Tarihçe

 

     Marmara Üniversitesi Genetik ve Metabolik Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi (GEMHAM), 2009 yılında kuruluş çalışmalarına başlanılan ve neticede 27 Haziran 2010’da 27624 Sayılı Resmi Gazetede Yönetmeliği yayınlanarak kuruluşu tamamlanan, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı bir merkezdir.  

     Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, yakın zamana kadar hizmet vermiş olduğu eski hastanesi (ve şu anda taşınmış bulunduğu Marmara Üniversitesi Pendik Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastanesi ve Başıbüyük yerleşkesinde konuşlanmış olan Temel Bilimler birimleri ile 25 yıldır bu bölgeye ve Türkiye’ye hizmet vermektedir. Maltepe Başıbüyük Kampüs’ünde 700 yataklı yeni bir hastanenin yapımı bitirilmek üzeredir. Yakın bir tarihte buraya taşınılması planlanmaktadır.

      Tıp Fakültemiz Marmara Üniversitesinin en fazla yerli ve yabancı yayın üreten fakültesidir.     

     Daha nitelikli ve sayısal olarak ta daha fazla araştırma yapabilmek, daha özgüvenle Uluslararası platformda adımızı daha çok duyuracak araştırıcıları eğitmek ve yetiştirmek için Temel Bilimler araştırma alt yapısını yeni baştan kurmak, düzenlemek gerekmektedir.    

     Rektörlüğe bağlı bir Merkez olarak çalışmakta olan Marmara Üniversitesi “Genetik Ve Metabolik Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi (GEMHAM)”, Marmara Üniversitesinin tüm Sağlık Bilimlerinin ve özellikle Tıp Fakültesinin Temel Bilimlerinin Araştırma alt yapısını büyük ölçüde Uluslararası standartlara yükseltecek, hem de hastane ve diğer kuruluşlara spesifik alanlarda laboratuvar hizmeti verilmesini mümkün kılacaktır. Merkezin alt yapı olanaklarını kullanarak araştırma yapmak isteyen tüm araştırmacılara yardımcı olunacak, önerilen projenin kabul edilmesiyle Merkezin teknik personeli ve çekirdek araştırmacıları bu araştırıcılara program doğrultusunda yardımcı olacaklardır.